SPYWARE - INFO

Spyware - Info  
 

 

 

 

Anti spyware

 

 

Antiviry

 

 

Acronis privacy expert

popis

download

Avast

popis

download

Adaware

popis

download

Avg

popis

download

MS antispyware

popis

download

Nod 32

popis

download

Spy-ad examinátor

popis

download

  

  

 

Spybot

popis

download

  

  

  

Spy sweeper

popis

download

  

  

  

Spyware Blaster

popis

download

  

  

  

Prohlížeče

 

 

FIrewaly

  

  

Advanced browser

popis

download

Kerio

popis

download

Opera

popis

download

Tiny firewall

popis

download

Firefox

popis

download

Watch dog

popis

download

 

 

 

Zone Alarm

popis

download

 

 

 

Zabezpečení PC

Jak tedy správně zabezpečit své PC před útokem spyware? Je to poměrně snadné avšak velice účinné budeme li se držet určitých zásad, hrozbu napadením spyware výrazně snížíme.

1 Používání alternativních prohlížečů místo internet exploreru
2 Používání firewalu
3 Používání antispyware software
4 Používání antiviru
5 Používání alternativního operačního systému
6 Zabezpečení windows

1 Více než 90% dnešních uživatelů používá ke své práci operační systém založený na bázi oken – tedy windows. Tvůrci spyware jsou si tohoto faktu vědomí a právě na tyto uživatele nejčastěji směřují své útoky. Je to logické, protože takto zasáhnou největší skupinu uživatelů. Budeme li tedy používat alternativní browsery, rizika spojená s prací na internetu tak značně snížíme. Dnes je již k dispozici více než dost kvalitních prohlížečů. Nutno podotknout, že tyto alternativní prohlížeče, nejen že se obecně dají označit za bezpečnější, ale dnes jsou již častokrát více uživatelsky přátelské než explorer a práce s nimi je častokrát mnohem jednodušší, pohodlnější a skýtá více možností.

2 Používáníá firewallu je dnes již nezbytnou součásti práce na internetu. Kdo nepoužívá firewally, jako by spyware a ostatní havěť přímo zval na exkurzi do svého pc. Firewally jsou utility, které brání nechtěnému proudění dat směrem k uživateli a od něj. Tyto programy tedy hlídají veškerá vámi odesílaná a přijímaná data. V nastavení si nastavíte pravidla pro přenosy dat (znamená, co bude přicházet a odcházet) a firewall nedovolí nedovolené vniknutí do pc. Například si vytvoříte pravidlo, že Váš antivirový systém bude moct upgradovat samovolně. Dovolíte tedy antiviru aby mohl přijímat data (bez tohoto by byla funkce antiviru značně omezena, ne li přímo k ničemu). Co zakážete, bude například automatické vyhledávání nových verzí Vašeho software. Zde se sice většinou nejedná o spyware, ale divili byste se, kolik Vašich programů po každém připojení na internet zjišťuje nové verze, upgrady podobně. Toto Vás velice brzdí. V nastavení firewallu zakážete jakoukoli podezřelou aplikaci, která komunikuje s internetovým prostředí. Firewally Vám nabídnou poměrně jednoduchý přehled na základě kterého si vše nastavíte. Když se pak nějaká havěť bude snažit dostat se Vám do pc, firewall Vás na to upozorní a nepovolí tuto operaci dokud ji neodsouhlasíte.

3 Antispywarový software jsou prográmky určené primárně k detekci spyware, adware na Vašem počítači. Většina z nich pak nabízí i možnost tohoto spyware se zbavit. Prográmek si nainstalujete, dáte hledat spyware a pak už se jen divíte, kolik havěti se ve Vašem počítači nachází. Některé antispywarové softy pak nabízejí možnost instalovat rezidentní štít a pop-up blocker. Rezidentní štít podobně jako firewall hlídá Váš PC proti napadení spyware. Rozdíl mezi spywarovým štítem a firewallem je v tom, že rezidentní štít dokáže podezřelé chování vypítrat sám, fubguje automaticky – tedy zcela bez nutnosti cokoli nastavovat. Pop-up blocker je pak utilita, která hlídá vyskakování nechtěných oken, které známe například z prohlížení pornografických stránek. Pop-up blockery jsou k dostání na našem trhu i jako samostatné utility, lepší sntispywarové systémy, jej však již mají integrovány.

4 Používání antiviru, je taktéž velice důležitou, ne-li stěžejní složkou ochrany pc proti napadením všemi viry, mezi něž se spyware také řadí. Existuje řada antivirů. Dokonce mnoho je jich zdarma, s jejich pořízením tedy opravdu neváhejme. Nutností je pak antiviry stále upgradovat. Nemáme li připojení na internet, přesto antiviry používáme, budeme se shánět po offline upgradech na tento software. Upgrady antiviru obvykle nabízí na svých médiích většina renomovaných časopisů z oblasti pc, internetu.

5. Používání alternativní operačních systému si získává stále více příznivců. Především se pak jedná o systím linux, který podle jeho uživatelů i mě osobně skýtá mnohé možnosti, o kterých si mohou okna jen nechat zdát. Používáním alternativních operačních systémů se vak opět chráníme. Spyware napsaný pro windows totiž málokdy dokáže napadnout zároveň systém stavěný zcela odlišně, takže je to opět o oblíbenosti operačních systémů. O větší bezpečnosti alternativních systémů není sporu.

6. Zabezpečení windows
Jsme li uživateli operačního systému windows v kombinaci s prohlížečem internet explorer (nebezpečná avšak ještě stále nejrozšířenější kombinace u nás) Pak nám nezbyde, než se postarat o co největší zabezpečení. Nebudeme zde nyní mluvit o aktualizacích windows. Tomuto tématu je věnována jiná kapitola. Předpokládám, že uživatel instaloval aktuální service pack.
Kde začít.
Nastavíme si automatické aktualizace. Toto najdeme v centru zabezpečení systému. Aktualizace můžeme zakázat a provádět pouze ručně. Vzhledem k tomu, že ale microsoft stále vyrábí záplaty doporučuji ponechat automatickou aktualizaci.

 

 

 

 

 

Nastavíme si interní firewall v systému windows

 

 

 

 

 

Interní firewall slouží k ochraně uživatele před nevyžádanými procesy ze strany internetového prostředí. Bude nás upozorňovat například na to, že se chystáme stáhnout soubor, jehož obsah by mohl být pro počítač nebezpečný. Bude blokovat automaticky vyskakující okna a nebezpečné skripty na internetových stránkách

Zde obrázek již zmíněného centra zabezpečení:

 

 

 

 

Pomocí tohoto menu v ovládacích panelech se přepínáme mezi jednotlovými komponentami zabezpečení windows.

Dále budeme nastavovat úroveň zabezpečení. To souvisí primárně s ukládáním souborů cookie. Pokud nemusíme jinak, doporučuji důrazně nastavit úroveň zabezpečení na co nejvyšší úroveň.

 

 

 

 

 

 


 

   

 

 © 2005